Jiné zážitky

14. července 2008 v 14:49 | Lucie |  počteníčko
Přečetla jsem další knížku od Murakamiho - Kafku na pobřeží. Začátkem jsem se trochu prokousávala, ale pak jsem začetla, hltala, na konci malinko zpomalila, aby mi tohle čtení déle vydrželo... Ale dopadlo to tak, že jsem knížku nestihla dočíst před odjezdem do Itálie a musela přes týden počkat doma. (Přece jen je to silnější kniha). Po příjezdu jsem ji dočetla, ale už s netrpělivostí, konec mě malinko (opravdu jen malinko) zklamal, protože nebylo vyluštění, jak jsem si představovala. Ale je to úžasný román:
Román patří do autorovy fantastické tvorby; v mnohavrstevnaté próze se střídají vypravěčské styly: strohý popis přeroste v detektivku, pátrání po kočce vyústí v horor, prolínání souběžně existujících světů se blíží surrealistické metodě. V bezbřehé fantazii lze i výlet kamsi mimo realitu přijmout jako běžnou věc. Neexistují hranice, dávno víme, že lze vstoupit za zrcadlo. Spolu s tím je tu i další rozměr - existenciální úzkost, strach z vlastního nitra či osudu, pocit opuštěnosti a nemožnosti najít tu druhou půli sebe sama, od níž jsme kdysi byli odděleni...
Kafka na pobřeží je v tomto směru mistrovským dílem.
Mezitím jsem v Itálii přečetla Konec dobrodružství od Grahama Greena, což mě taky nadchlo. Jednak jsem ve svých čtyřiatřiceti letech konečně přečetla od něho celou knihu (vždy dřív jsem začla a nedočetla) a druhak mě opravdu uchvátila. Nic podobného, ani vzdáleně, jsem nečetla. Pomohl mi film, kterého jsem viděla jen konec, byl totiž podle téhle předlohy natočený (Hranice lásky s Ralphem Fiennesem a Julianne Moore), Petr ho viděl celý a moc se mu líbil.
A díky té angíně jsem v Itálii ještě zmákla taky od Greena Jádro věci.
Děti už jsou pár dní ve V., tak bychom chtěli s Petrem chodit i do kina, ale s filmy, co tady v těch dvou multikinech dávají, je to slabota. V obou je to samé a skoro nic zajímavého. Viděli jsme Bathory, ale Petrovi se to moc nelíbilo a mně se to líbilo jen proto, že mám obecně ráda historické filmy. Ale hudbu to mělo moc pěknou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama